Slovensko - Chorvátsko 3:1 v 2. zápase kval. MS, Slováci ďalej

31.05.2009 Celý región

Poprad 30. mája (TASR) - Po piatkovom vydretom víťazstve 3:2 nad Bieloruskom, zvíťazili slovenskí volejbalisti aj vo svojom druhom zápase II. fázy o postup na budúcoročné MS v Taliansku, keď v sobotu zdolali v popradskej ...
Výhra nad ním zároveň znamená, že už majú istotu postupu do III. fázy (14. -16. augusta) a v nedeľňajšom záverečnom súboji dvoch nezdolaných súperov Slovensko - Nemecko pôjde už len o to, kto postúpi ako víťaz do K-skupiny v Katoviciach, kde už čakajú Poľsko, Francúzsko a pribudne tretí tím z G-skupiny (Portugalsko, Rumunsko, Dánsko, Slovinsko, Grécko), alebo ako druhý pôjde do I-skupiny s ešte neurčeným organizátorom k Rusku a kde pribudnú ešte víťaz a tretí tím z H-skupiny (ČR, Belgicko, Fínsko, Čierna Hora, Ukrajina). Nemecko ani v druhom stretnutí nestratilo set, keď po 3:0 s Chorvátskom vyhralo v sobotňajšom prvom súboji rovnakým pomerom setov aj nad Bieloruskom.

Slovensko - Chorvátsko 3:1 (-22, 14, 21, 20)
100 minút
rozhodovali Garthof (Nem. ), Flückiger (Švajč. )
1300 divákov

Slovensko: Masný, Kohút, Joščák, Sopko, Nemec, L. Diviš (libero Pipa, Bencz, Zaťko, Piovarči)
Chorvátsko: Jevtuchovič, Osmokrovič, Polgar, Vulin, Šabljak, Galič (libero Fehir, Čuk, Puljič, Nojič)

Bez zraneného Ogurčáka a pod dojmom dôležitosti tohto súboja, nastúpli slovenskí volejbalisti do zápasu dosť nervózni. Z toho pramenili na ich strane chyby, ktoré súper nekompromisne trestal. Od začiatku mali Chorváti mierne navrch a postupne ich vedenie narástlo až na rozdiel piatich bodov (16:11). S pribúdajúcou koncovkou sa však domácim podarilo set zdramatizovať a stiahli súperove vedenie až na rozdiel bodu (22:21). Chorváti si však záver setu postrážili a druhý setbal za stavu 24:22 znamenal ich vedenie 1:0. V úvode druhého setu prišlo aj prvé slovenské vedenie (2:1, 3:2, 4:3), na ktoré súper okamžite reagoval vyrovnaním. Následne sa domácim podaril menší trhák (6:3) a hoci Chorváti stále "hrýzli" (6:5, 8:7, 9:8), prišla rozhodujúca fáza tejto časti hry (13:8). Na slovenskú stranu prišla pohoda, na sieti začal byť neudržateľný Nemec a set sa tak stal jasnou záležitosťou Zaniniho zverencov. Tí sa dostali k prvému setbalu za stavu 24:13, využili však druhý a vyrovnali na 1:1. Začiatok tretieho setu vyzeral na pokračovanie záveru druhého. Slováci záskali rýchlo vedenie 3:0, neskôr 7:3. Lenže následne prišli chyby na prijme podania a zrazu bolo 7:7 a neskôr aj 12:12. V závere setu viedli slovenskí volejbalisti o päť bodov (22:17). Chorvátom sa ešte set podarilo zdramatizovať (22:20), ale hôavne úspenšnými blokmi dotiahli Slováci set do víťaznej koncovky a vedenia 2:1. V štvrtom sete s výnimkou úvodu (1:2) boli vo vedení stále slovenskí hráči a s menšími problémami s blížiacim sa záverom ho doviedli do víťazného konca a k postupu do tretej fázy.

Emanuele Zanini (tréner Slovenska): "Po piatkovom vydretom víťazstve proti Bielorusom to bol dnes ďalší tvrdý boj. V 1. sete sme mali problémy so súperovými ´plachtami´, ktoré sme nedokázali dobre prijať, a preto sme sa trápili aj v útoku. V ďalších troch dejstvách sme sa zlepšili najmä na podaní a bloku a napokon sme dokázali duel dotiahnuť do úspešného konca. Som spokojný s víťazstvom, no nie s predvedenou hrou, keďže najmä v obrane sa musíme ešte výrazne zlepšiť. V nedeľu proti Nemecku nemôže hrať Ogurčák, až vyšetrenie u lekára ukáže, ako je na tom Masného rameno. Všetci, ktorí nastúpia, však budú mať jediný cieľ - zvíťaziť. “

Bielorusko - Nemecko 0:3 (-25, -21, -18)